Skip to content

1214 10th AveNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Apr 4, 2012

Property Information

Block403
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-OLD-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,243
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
57%
Improvement Value:$196,000
43%
Total Assessment$460,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,701+13.9%
2024$6,760+32.9%
2023$5,086+6.8%
2022$4,761-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 8943, Page 2871

Property Built

Built

Year Built: 1920