Skip to content

1224 10th AveNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block403
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,507
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,600
56%
Improvement Value:$213,000
44%
Total Assessment$486,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,216+16.0%
2024$6,220+23.3%
2023$5,045+7.0%
2022$4,715+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,507DeedBook 9614, Page 8638Recorded9/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1961