Skip to content

1219 09th AveNeptune, NJ 07753

Built 1935

Last Sale Price
$113,500
Last Sale Date
Aug 22, 2001

Property Information

Block403
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SCBM2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
54%
Improvement Value:$223,600
46%
Total Assessment$487,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,610+14.1%
2024$6,668+26.2%
2023$5,285+6.8%
2022$4,950+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 8050, Page 3758

Property Built

Built

Year Built: 1935