Skip to content

1204 09th AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 5, 2022

Property Information

Block406
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SFV1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage856
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
67%
Improvement Value:$128,300
33%
Total Assessment$392,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,428+17.4%
2024$5,476+28.4%
2023$4,264+7.1%
2022$3,980+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 9622, Page 6371NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/2/2022

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5158, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1930