Skip to content

1305 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1948

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 2, 2023

Property Information

Block407
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-2AG-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage750
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
61%
Improvement Value:$168,800
39%
Total Assessment$433,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,470+1.8%
2024$6,355+104.7%
2023$3,104+7.8%
2022$2,878-10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft750DeedBook 9635, Page 2006NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/23/2023

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft750DeedBook 9301, Page 275Recorded7/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1948