Skip to content

1317 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 15, 2005

Property Information

Block407
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2SFS 7/3/2.5
Dwellings2
ZoningCS
Sq Footage2,700
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
46%
Improvement Value:$311,400
54%
Total Assessment$575,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,843+13.4%
2024$6,919+25.8%
2023$5,500+6.7%
2022$5,153+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8527, Page 4862

Property Built

Built

Year Built: 1920