Skip to content

1416 09th AveNeptune, NJ 07753

Built 2006

Last Sale Date
Oct 13, 1988

Property Information

Block409
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,500
50%
Improvement Value:$257,100
50%
Total Assessment$515,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,182+9.5%
2024$8,387+44.3%
2023$5,811+4.5%
2022$5,562+8.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4887, Page 214