Skip to content

1810 Summerfield AveNeptune, NJ 07753

Built 2008

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Feb 14, 2006

Property Information

Block714
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
75%
Improvement Value:$33,600
25%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,219-3.0%
2024$2,288-12.2%
2023$2,605+17.8%
2022$2,211+7.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 8548, Page 9681NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/15/2006