Skip to content

1406 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block410
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-S-2AG-1U
Dwellings1
ZoningCS
Sq Footage1,040
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
52%
Improvement Value:$243,200
48%
Total Assessment$507,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,507+14.4%
2024$6,563-3.6%
2023$6,808+5.9%
2022$6,428+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 9493, Page 6428Recorded3/23/2021

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 9307, Page 7262NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 9056, Page 3367

Property Built

Built

Year Built: 1961