Skip to content

1429 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 15, 2025

Property Information

Block410
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1S-S-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage886
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
59%
Improvement Value:$182,100
41%
Total Assessment$446,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,090+15.4%
2024$6,144+26.9%
2023$4,840+6.5%
2022$4,545+11.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft886DeedBook 9638, Page 810Recorded3/21/2023

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5911, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1927