Skip to content

1225 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block412
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2-1SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,539
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
51%
Improvement Value:$256,600
49%
Total Assessment$520,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+14.1%
2024$7,314+36.6%
2023$5,356+6.8%
2022$5,018-6.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft1,539DeedBook 9691, Page 1819Recorded6/7/2024

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft2,079DeedBook 9203, Page 7415Recorded12/21/2016

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft2,079DeedBook 9125, Page 3179NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded8/4/2015

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 9064, Page 4097

Property Built

Built

Year Built: 1940