Skip to content

500 Atkins AveNeptune, NJ 07753

Built 1946

Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block413
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1S-B-B-1U
Dwellings0
ZoningTV
Sq Footage1,832
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,158,300
81%
Improvement Value:$272,200
19%
Total Assessment$1,430,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,365+24.8%
2024$19,519+72.4%
2023$11,319+5.4%
2022$10,736-1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$3,000,000

From:

To:

DeedBook 9584, Page 5506NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 5946, Page 838Recorded6/21/2000

Property Sale

SaleMulti
$176,500
DeedBook 4903, Page 795

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4888, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1946