Skip to content

1421 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1946

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Apr 17, 2013

Property Information

Block410
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SCBS 5/2/1
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,594
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
65%
Improvement Value:$145,200
35%
Total Assessment$409,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,990+15.7%
2024$6,043+14.8%
2023$5,263+6.1%
2022$4,960+12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 9009, Page 7869

Property Built

Built

Year Built: 1946