Skip to content

1316 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1938

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block416
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SCBS1G 4/2/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage782
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
68%
Improvement Value:$126,700
32%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+15.6%
2024$6,081+25.5%
2023$4,845+6.9%
2022$4,533+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000

From:

To:

Sq Ft782DeedBook 9676, Page 5025NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/5/2024

Property Sale

Sale
$55,257
DeedBook 5821, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1938