Skip to content

1315 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2016

Property Information

Block416
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SFS2G 6/2/1
Dwellings1
ZoningCS
Sq Footage975
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
54%
Improvement Value:$226,000
46%
Total Assessment$490,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,729+13.9%
2024$6,787+31.8%
2023$5,149+6.9%
2022$4,818+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 9153, Page 7332NU CodeBankruptcy (13)Recorded2/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1931