Skip to content

1409 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1914

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 9, 1998

Property Information

Block417
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2S-F-MULTI-2U
Dwellings2
ZoningR150
Sq Footage2,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
47%
Improvement Value:$298,100
53%
Total Assessment$562,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,774+11.9%
2024$7,840+17.4%
2023$6,679+5.9%
2022$6,305+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5720, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1914