Skip to content

406 Union AveNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block417
Lot33
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SFCBS 5/2/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
62%
Improvement Value:$156,700
38%
Total Assessment$413,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,873+15.1%
2024$5,969+16.7%
2023$5,116+1.8%
2022$5,026+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 9691, Page 1588Recorded6/7/2024

Property Sale

Sale
$238,500
DeedBook 8418, Page 7851

Property Built

Built

Year Built: 1963