Skip to content

226 Brighton AveNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block4910
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,142
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,700
60%
Improvement Value:$177,400
40%
Total Assessment$448,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788-0.9%
2024$7,858+2.4%
2023$7,670+6.0%
2022$7,233+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,142DeedBook 9566, Page 4488Recorded12/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956