Skip to content

1319 05th AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block419
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage1,765
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,700
39%
Improvement Value:$264,900
61%
Total Assessment$436,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,169+11.3%
2024$5,543+22.9%
2023$4,509+6.1%
2022$4,249+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8554, Page 7643

Property Built

Built

Year Built: 1930