Skip to content

800 Highway 35 SoNeptune, NJ 07753

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 1999

Property Information

Block419
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionQUALITY SERVICE
Dwellings0
ZoningR-4
Sq Footage1,161
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$499,500
88%
Improvement Value:$68,500
12%
Total Assessment$568,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,525+7.6%
2024$8,851+17.2%
2023$7,550-0.0%
2022$7,551-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955