Skip to content

1426 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block418
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage872
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
47%
Improvement Value:$300,600
53%
Total Assessment$564,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,156+11.3%
2024$8,226+19.5%
2023$6,884+5.9%
2022$6,500+9.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft872DeedBook 9515, Page 5625NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8562, Page 7147

Property Built

Built

Year Built: 1947