Skip to content

1226 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block420
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,800
51%
Improvement Value:$228,300
49%
Total Assessment$466,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,794+11.3%
2024$7,004+31.3%
2023$5,335+7.1%
2022$4,979+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9318, Page 2545NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930