Skip to content

18 Marcy DrNeptune, NJ 07753

Built 1993

Last Sale Price
$174,300
Last Sale Date
Jun 30, 1993

Property Information

Block4501
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,980
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,500
54%
Improvement Value:$294,600
46%
Total Assessment$646,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,835+6.1%
2024$9,267+8.3%
2023$8,553-1.5%
2022$8,686+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$174,300
DeedBook 5235, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1993