Skip to content

32 Marcy DrNeptune, NJ 07753

Built 1992

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 19, 2023

Property Information

Block4501
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,929
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,200
45%
Improvement Value:$398,800
55%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,308+4.2%
2024$10,854+4.6%
2023$10,375+3.1%
2022$10,067+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,929DeedBook 9645, Page 6974Recorded5/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1992