Skip to content

20 Marcy DrNeptune, NJ 07753

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block4501
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,110
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,400
50%
Improvement Value:$351,500
50%
Total Assessment$705,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,851+5.6%
2024$10,278+13.1%
2023$9,090-1.4%
2022$9,222+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993