Skip to content

14 Marcy DrNeptune, NJ 07753

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2018

Property Information

Block4501
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,110
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,200
48%
Improvement Value:$340,900
52%
Total Assessment$652,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,123+4.1%
2024$9,720+14.3%
2023$8,505-1.6%
2022$8,639+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,700
DeedBook 5240, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1993