Skip to content

7 Sherry LaneNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Date
Feb 1, 1996

Property Information

Block4501
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,700
59%
Improvement Value:$228,300
41%
Total Assessment$552,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+5.9%
2024$7,878+6.1%
2023$7,427+2.2%
2022$7,267+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5483, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1961