Skip to content

1 Chapman AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 28, 2013

Property Information

Block4501
Lot50
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,106
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,300
55%
Improvement Value:$263,400
45%
Total Assessment$584,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,238+9.8%
2024$7,500+6.9%
2023$7,017+2.0%
2022$6,877+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 9017, Page 2049

Property Built

Built

Year Built: 1960