Skip to content

714 Old Corlies AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block4501
Lot65
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,437
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,900
50%
Improvement Value:$277,900
50%
Total Assessment$553,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,426-0.8%
2024$7,489+11.6%
2023$6,710+2.5%
2022$6,549+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,437DeedBook 9644, Page 2931Recorded5/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955