Skip to content

107 Greenwood PlNeptune, NJ 07753

Built 1989

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 8, 2000

Property Information

Block4703
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description2SF 6/3/2.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
52%
Improvement Value:$276,100
48%
Total Assessment$576,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,902+8.1%
2024$9,158+4.4%
2023$8,773+4.5%
2022$8,394+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5936, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1989