Skip to content

415 Westwood PlaceNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block4703
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,600
57%
Improvement Value:$320,000
43%
Total Assessment$747,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,595+8.9%
2024$10,645+6.0%
2023$10,039+4.1%
2022$9,641+3.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952