Skip to content

207 Durand RdNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block4715
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
62%
Improvement Value:$181,000
38%
Total Assessment$481,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,268+10.1%
2024$7,511+3.4%
2023$7,265+4.4%
2022$6,960+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959