Skip to content

205 Durand RdNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$410,250
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block4715
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,433
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
57%
Improvement Value:$223,600
43%
Total Assessment$523,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,951+1.4%
2024$8,830+3.2%
2023$8,553+4.5%
2022$8,186+29.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,250

From:

To:

Sq Ft1,433DeedBook 9426, Page 229Recorded7/9/2020

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9180, Page 2676NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1963