Skip to content

213 Durand RdNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 17, 2025

Property Information

Block4715
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
60%
Improvement Value:$227,400
40%
Total Assessment$575,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,415+9.7%
2024$8,586-5.4%
2023$9,077+4.3%
2022$8,701+32.4%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 9727, Page 2473Recorded2/25/2025

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 9383, Page 3784NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/4/2019

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9324, Page 376NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1959