Skip to content

129 Arnold PlNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block5411
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
62%
Improvement Value:$209,900
38%
Total Assessment$557,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,028+1.5%
2024$9,884+20.4%
2023$8,207+9.1%
2022$7,525+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 9205, Page 446Recorded12/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1962