Skip to content

318 Durand RdNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$609,900
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block4903
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
61%
Improvement Value:$226,600
39%
Total Assessment$574,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,403+9.7%
2024$8,573+0.6%
2023$8,524+4.3%
2022$8,173+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$609,900

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 9643, Page 2662NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 9043, Page 4247

Property Built

Built

Year Built: 1960