Skip to content

107 Pittenger PlNeptune, NJ 07753

Built 1968

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block4904
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
61%
Improvement Value:$218,500
39%
Total Assessment$566,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,604+9.4%
2024$8,775+6.2%
2023$8,264+4.2%
2022$7,928+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,870DeedBook 9551, Page 686Recorded10/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1968