Skip to content

166 Hillside DrNeptune, NJ 07753

Built 1969

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
May 5, 2005

Property Information

Block4916
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,600
57%
Improvement Value:$276,000
43%
Total Assessment$647,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,425+9.0%
2024$9,563+9.3%
2023$8,748+4.2%
2022$8,394+3.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$429,000
DeedBook 8465, Page 2988

Property Built

Built

Year Built: 1969