Skip to content

245 Hillside DrNeptune, NJ 07753

Built 1979

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Oct 6, 2016

Property Information

Block4905
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AL-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,100
58%
Improvement Value:$300,800
42%
Total Assessment$707,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,438+9.4%
2024$9,543+9.9%
2023$8,687+6.3%
2022$8,169+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 9192, Page 6071Recorded10/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1979