Skip to content

224 Brighton AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 28, 2012

Property Information

Block4910
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF 4/2/1
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage736
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,700
72%
Improvement Value:$105,800
28%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,559-0.9%
2024$6,619+4.1%
2023$6,360+6.2%
2022$5,988+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8984, Page 9692

Property Built

Built

Year Built: 1950