Skip to content

222 Brighton AveNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block4910
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
46%
Improvement Value:$375,800
54%
Total Assessment$693,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,180+0.9%
2024$11,083+8.0%
2023$10,261+5.4%
2022$9,732+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8313, Page 6262

Property Built

Built

Year Built: 1956