Skip to content

164 Hillside DrNeptune, NJ 07753

Built 1973

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Feb 21, 2020

Property Information

Block4916
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-2-AG-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,889
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,700
56%
Improvement Value:$282,400
44%
Total Assessment$636,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,406+8.7%
2024$9,574-7.7%
2023$10,377+14.8%
2022$9,040+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 9400, Page 4391NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/3/2020

Property Sale

Sale
$434,800

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 9331, Page 7028Recorded1/18/2019

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 9073, Page 3673

Property Built

Built

Year Built: 1973