Skip to content

160 Hillside DrNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2011

Property Information

Block4916
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
73%
Improvement Value:$159,000
27%
Total Assessment$582,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,801+12.3%
2024$7,834-9.3%
2023$8,642+4.0%
2022$8,313+3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965