Skip to content

506 Moore RdNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block5006
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SFV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
68%
Improvement Value:$141,300
32%
Total Assessment$441,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,585+11.1%
2024$6,825-2.7%
2023$7,011+4.3%
2022$6,720+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956