Skip to content

405 Highland AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 14, 2018

Property Information

Block5010
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description1SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,200
70%
Improvement Value:$186,800
30%
Total Assessment$613,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,461+10.3%
2024$8,580+5.1%
2023$8,160+22.7%
2022$6,653-13.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 9280, Page 9087NU CodeFamily (1)Recorded4/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960