Skip to content

411 Lakewood RdNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Jun 25, 2010

Property Information

Block5011
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1S-S-R-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage832
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
72%
Improvement Value:$119,300
28%
Total Assessment$419,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,372+10.2%
2024$6,691+9.4%
2023$6,117+11.0%
2022$5,511-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 8838, Page 3522

Property Built

Built

Year Built: 1960