Skip to content

10 Ridge AveNeptune, NJ 07753

Built 1931

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block501
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF 7/3/2
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage1,046
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,200
45%
Improvement Value:$202,600
55%
Total Assessment$367,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,269+11.7%
2024$5,613+41.1%
2023$3,977+10.2%
2022$3,607+4.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 9714, Page 3644Recorded11/21/2024

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,052DeedBook 9251, Page 6754Recorded10/2/2017

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,052DeedBook 8136, Page 9246Recorded8/13/2002

Property Sale

Sale
$22,500

From:

To:

Sq Ft1,052DeedBook 5940, Page 160NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/30/2000

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,652DeedBook 5683, Page 801Recorded1/22/1998

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,652DeedBook 5683, Page 801NU CodeBankruptcy (13)Recorded1/22/1998

Property Sale

Sale
$21,000

From:

To:

Sq Ft1,652DeedBook 5640, Page 343NU CodeSheriff sale (12)Recorded8/21/1997

Property Sale

Sale
$73,679

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 5533, Page 329NU CodeSheriff sale (12)Recorded9/12/1996

Property Built

Built

Year Built: 1931