Skip to content

1325 Heck AveNeptune, NJ 07753

Built 1906

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Oct 24, 2013

Property Information

Block501
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,100
55%
Improvement Value:$148,000
45%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,947+15.5%
2024$4,282+45.6%
2023$2,941+14.2%
2022$2,575+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 9043, Page 5894NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/1/2013

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 8304, Page 3837Recorded12/1/2003

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 8162, Page 9000Recorded11/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1906