Skip to content

1207 Embury AveNeptune, NJ 07753

Vacant Land

Last Sale Price
$23,300
Last Sale Date
May 20, 2020

Property Information

Block503
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings0
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$91,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,418+31.5%
2024$1,078+67.3%
2023$644+28.4%
2022$502+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$23,300

From:

To:

DeedBook 9418, Page 634NU CodeGovernment (15)Recorded6/3/2020