Skip to content

19 Ridge AvenueNeptune, NJ 07753

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block504
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class35
DescriptionTERN/TOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,728
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
72%
Improvement Value:$65,100
28%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,852-3.1%
2024$3,973+5.6%
2023$3,763+1.9%
2022$3,692+3.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8863, Page 1192NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/19/2010

Property Sale

Sale
$2,600,000
DeedBook 8766, Page 4617